06/15/18

June 14th, 2018 Results

Open & Senior 1D Winner Raylene Naveran on Happy Gun

Open 2D Winner Alyssa Boyd on Cisco

Open 3D Winner Suzanne Hoffman on Zans Smart Bet

Open 4D & Youth 3D Winner Tera Krause on Makin Moves on U

Youth 1D Winner Amie Slack on Nitro

Youth 2D Winner Corinna Sollinger on Hewey

Youth 3D Winner Amanda Rath on Minnie

Senior 2D Winner Marlene Turk on Hoodoo

Senior 3D Winner Cindy Gallagher on Batman

Novice 1D Winner Whitney Slack on Junior

Novice 2D Winner Stephanie Shigaio on Bella

Novice 3D Winner Chantelle Carter on Sd Way to Smoke

Novice 4D Winner Myka Mason on Lucy

PeeWee 1D Winner Jorja Mashburn on Jet

PeeWee 4D Winner Kylee Kock on Shasta

Pole Bending 1D Winner Desi Coombs on Riddick

Pole Bending 2D Winner Bonnie Morgan Coalie Sue

Open, Youth, Senior

Novice, PeeWee, Pole Bending

06/4/18

June 3rd 2018 Results

Open 1D Winner Syerra Silva on Red Chictari

Open 2D Winner Marlene Turk on Hoodoo

Open 3D Winner Lucrecia Siri on Pandora

Open 4D Winner Kylie Smith on Jack Flash

Youth 1D Winner Amie Slack on Nitro

Youth 2D Winner Amanda Rath on Minnie

Youth 3D Winner Kylie Velasco on Jessie

Youth 4D Winner Tera Krause on Makin Moves on U

Senior 1D Winner Bonnie Morgan on Coalie Sue

Senior 3D Winner Cindy Gallagher on Batman

Senior 4D Winner Shelley Jones on Whip

Novice 1D Winner Erin Pommerening on Chester

Novice 2D Winner Carmen Larson on Domino

Novice 3D Winner Tori Hurt on Cat

Novice 4D Winner Myka Mason on Lucy

PeeWee Fast Time Charlotee Silva on Dually

Pole Bending 1D Winner Syerra Silva on Red Chictari

Pole Bending 2D Winner Raylene Naveran on Happy Gun

Open, Youth, Senior Results

Novice, Peewee, Pole Bending Results

 

05/25/18

May 24th, 2018 Results

Open 1D Winner Madison Gilbert on Frenchwood Flit

Open 2D Winner Stephanie Shigaio on Zoeys Gal Chex

Open 3D Winner Lavanna Collins on A Sign of Quick

Open 4D Winner Corinna Sollinger on Hewey

Youth 1D Winner Amie Slack on Nitro

Youth 2D Winner Tera Krause on Hulk

Youth and Novice 3D Winner Jorja Mashburn on Jet

Youth 4D Winner Tera Krause on Makin Moves on U

Senior 1D Winner Marlene Turk on Hoodoo

Senior 3D Winner Shelley Jones on Whip

Senior 4D Winner Marlene Turk on Jack

Novice 1D Winner Chantelle Carter on Sd Way to smoke

Novice 2D Winner Dawn Brown on Lyle

Novice 4D Winner Kaylee Jackson on Mercy

PeeWee Fast Time Nikon Gillihan on Jessie

Pole Bending 1D Winner Lucrecia Siri on Pandora

Pole Bending 2D Winner Jorja Mashburn on Jet

May 24th, 2018 Results

05/22/18

May 19th, 2018 All Womens Rodeo Results

2018 ALL WOMENS RODEO RESULTS

Open Team Roping – Chad Steele & Herb Sollinger

Open Breakaway – Tess Turk

Women’s Steer Stopping – Tess Turk

Jr. Team Roping – Emmet Silva & Shawn Silva

Jr. Breakaway – Corinna Sollinger

Rodeo – Open, Youth & Jackpot 1D Winner / 4D Barrel Race – Open & Youth 1D Winner Syerra Silva on Red Chictari

4D Barrel Race – Open and Youth 2D Winner Emma Lemaire on Looker

4D Barrel Race – Open 3D Winner Bonnie Morgan on Coalie Sue

4D Barrel Race – Open 4D Winner Tera Krause on Makin Moves On U

4D Barrel Race – Youth 3D Winner Amanda Rath on Minnie

4D Barrel Race – Youth 4D Winner Katie Smith on Sandy Bob

4D Barrel Race – Senior 1D Winner Cindy Gallagher on Batman

Novice 1D Winner Syerra Silva on Oakey

Novice 2D Winner Carmen Larson on Domino

Novice 3D Winner Sadie Schick on Scottie

Novice 4D Winner Olivia Krause on Dont Close UR Eyes

PeeWee Fast Time Gracie Mashburn on Jake

Pole Bending 1D Winner Syerra Silva on Red Chictari

Pole Bending 2D Winner Bonnie Morgan on Coalie Sue

05/12/18

May 10th, 2018 Results

Open & Youth 1D Winner Syerra Silva on Red Chictari

Open 2D Winner Lavanna Collins on Zippy

Open 3D Winner Whitney Slack on Junior

Open 4D Winner Tera Krause on Makin Moves on U

Youth 2D Winner Corinna Sollinger on Peponitas Reward

Youth 3D Winner Tera Krause on Hulk

Youth 4D Winner Charleigh Fender on Jess

Senior 1D Winner Marlene Turk on Hoodoo

Senior 3D Winner Raylene Naveran on Diamond Tigs

Senior 4D Winner Shelley Jones on Whip

Novice 1D Winner Lucrecia Siri Pandora

Novice 2D Winner Carmen Larson on Domino

Novice 3D Winner Erin Pommerening on Chester

Novice 4D Winner Kaylee Jackson on Mercy

PeeWee Fast Time Gracie Mashburn on Jake

Pole Bending 1D Winner Syerra Silva on Red Chictari

Pole Bending 2D Winner Stephanie Shigaio on Zoeys Gal Chex

May 10th, 2018 Open, Youth & Senior Results

May 10th, 2018 PeeWee, Novice & Pole bending results

04/23/18

2nd Annual Spring Creek Family Rodeo Results

Ranch Bronc Winner Donald Papp

Bull Riding Winner Andrew Wells

Barrel Racing Winner Sami Webb

Team Roping Winners Les Peterson and Mike Mori

Breakaway Winner Quinn Mori

Women’s Steer Stopping Winner Robbin Rowley

Men’s Steer Stopping Winner Cody Rowley

Jr. Bull Riding Winner Timothy Toops

Steer Riding Winner Timothy Toops

 

Jr. Barrel Racing Winner Amanda Rath

Jr. Team Roping Winners Jason Jones and Walker Jones

Jr. Breakaway Winner Walker Jones

PeeWee Stick Horse Winner Duke Smith

PeeWee Stick Horse Constestants

Dummy Roping Winner Jace Neal

Dummy Roping Contestants

Mutton Bustin Winner Maddy Black

Mutton Bustin Contestants

Duke Smith had the fastest time in the Peewee Stick Horse Race with a 13.373

Jace Neal won the Dummy Roping

Maddy Black won the Mutton Bustin with a score of 69

SCA Family Rodeo Open Rodeo Results

SCA Family Rodeo Jr. Results

04/9/18

April 7th, 2018 8th Annual SSSS Results

Open & Senior 1D Winner Raylene Naveran on Happy Gun

Open 2D & Youth 1D Winner Breyana Dubray on Fred Tucker

Open & Senior 3D Winner Bonnie Morgan on Coalie Sue

Open 4D Winner Katie Smith on Sandy Bob

Youth 2D Winner Amanda Rath on Minnie

Youth 3D Winner Jenni Barnes on Bella

Youth and Novice 4D Winner Jorja Mashburn on Jet

Senior 2D Winner Cindy Gallagher on Batman

Senior 4D Winner Shelley Jones on Whip

Novice 1D Winner Kristin Carroll on Circo

Novice 2D Winner & PeeWee Fast Time Kylie Velasco on Jessie

Pole Bending 1D Winner Bonnie Morgan on Coalie Sue

Pole Bending 2D Winner Jorja Mashburn on Jake

April 7th 2018 Results

02/10/18

Open and Youth Champions

Open 1D Champion Syerra Silva

Open 2D Champion Sheena Hansen

Open 3D Champion Corinna Sollinger

Open 4D Champion Chanda Sollinger

Youth 1D Champion Syerra Silva

Youth 3D Champion Corinna Sollinger

Youth 4D Champion Liberty Wilson

02/8/18

8th Annual Kick Off Rodeo Results

Pictures are Highlights from Rodeo, Rodeo Results at bottom of page!

 

 

BULL RIDING 

1st – Colby Gravier  77

2nd – Ty Mehiel  69

RANCH BRONC

1st – Colton Vega 80

2nd – Paul Padilla 79

3rd – Donald Papp 76

OPEN BREAKAWAY ROPING

1st – Austin Iveson   2.150

2nd – Cody Rowley 2.190

3rd – Shalee King 3.030

WOMENS STEER STOPPING

 

2nd – Frankie Baumeister 4.590

3rd – Allyssa Nimmick 6.990

MENS STEER STOPPING

1st – Kasey Carroll 2.840

2nd – Cason Webb 3.210

3rd – Tate Else 3.700

BARREL RACING

1st – Shalee King 15.257

2nd – Korey Knoles 15.998

3rd – Alyssa Boyd  16.127

4th – Allyssa Nimmick 16.328

TEAM ROPING

1st- Les Petterson/Mike Mori 3.360

2nd – Austin Iveson/Haines Holman 4.060

3rd – Dayton Jim/Dirk Jim 4.250

4th – Robbin Rowley/Wayne Rowley 4.280

JR. BULL RIDING

1st – Anthony Herrera 75

2nd – Jaden Moore 71

JR. BREAKAWAY

1st – Gracie Holman 2.790

2nd – Riley Roderick 3.600

3rd – Allyssa Nimmick 5.920

JR BARREL RACING

1st – Allyssa Nimmick 16.502

2nd – Clara Meadows 16.788

3rd – Corinna Sollinger 17.105

JR. TEAM ROPING

1st – Riley Roderick/John Roderick 22.750

2nd – Riley Roderick/Haines Holman 24.250

3rd – Norbert Gibson/Logan Cummins 24.740

 

 

12/18/17

2017 Night Glow Barrel Racing Results

Open and Senior 1D Winner Marlene Turk on Hoodoo

Open 2D Winner Jodi Weston on Streaken Ruby Jean

Open 3D Winner Cheyenne Esparza on Josie

Open 4D Winner Allie Sachs on Moon

Youth 1D Winner Corrina Sollinger on Lola

Youth 3D Winner Jenni Barnes on Bella

Youth 4D Winner Tori Krause on Angel

Novice 1D Winner Stephanie Shigaio on Star

Novice 2D Winner Sadie Colyer on Boots

Novice 4D Winner Stacy Wines on Pistol

Senior 4D Winner Lenore Martin on NN Smokum Billy Jo

PeeWee Fast Time Jorja Mashburn on Jet

Pole Bending 1D Winner Ashley Barnes on Sneakers

Pole Bending 2D Winner Jenni Barnes on Bella

 

Night Glow Results